Çöp ve Çamaşır Şutu Sistemleri üst katlardan atılan çöp yada 

çamaşırların bir şut yardımıyla toplama odasına iletilmesini sağlayan sistemlerdir.

 

Çöp ve Çamaşır şutlarında malzeme seçimi oldukça önem teşkil etmektedir.Kullanılacak malzeme 1 mm den aşağı olmamak kaydıyla seçilecek çapa göre belirlenmeli ve AISI 304 Kalite Paslanmaz Çelik malzeme olmalıdır. Aksi takdirde Şutlarda korozyonun etkisiyle delinme ve yırtılmalar meydana gelebilir ve atılan çöplerin yırtılarak bu noktalarda takılması ve ve şutun tıkanmasına sebep olabilir.

 

Çöp şutlarında havalandırma sistemi mutlaka yapılmalıdır. Çöp odasında oluşabilecek bakterilerin çöp şutundan kapaklar vasıtasıyla bina içersine nüfuz etmesini engellemek gerekir. Bu nedenle sistemin çatıya yakın bölümünde bir fan kullanılarak bu hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

 

Çöp şutlarının zaman zaman yıkanıp temizlenmesine ihtiyaç vardır bu sistem otomasyonla yapılabileceği gibi manuel olarak da yapılabilir. Katlarda Kapak boğazlarına yerleştirilen nozullara bağlanacak su sistemiyle manuel olarak yıkama yapılabilmektedir.

 

ÇÖP ŞUTU KAPAKLARI

Çöp şutu kapakları mutlaka kilitlenebilir olmalıdır. Bu sistem 3 şekilde kurgulanabilir.

 

1.Klasik Kilit Sistemi

Bu sitemde görevli her katta kapağı anahtarla açarak şutu kullanır, Bu durumda çöp toplama işi için görevliye mutlak ihtiyaç vardır.

 

2.Yarı Otomasyon Sistem

Bu sistemde katlarda çöp atacak kişi kapak üstünde yanan ışıklara uyarak çöp torbasını atar. Şuta çöp torbası atılmışsa kapaktaki ışık kırmızı yanar ve kapağın açılmasına izin vermez. Çöp konteynera düşünce kapak ışığı maviye döner ve kapak açılmasına izin verir.

 

3.Tam Otomasyonlu Sistem

Bu sistemde ayrıştırmada yapılabilir, kapaktaki çöp niteliğine uygun butona basılır çöp odasındaki sistem o konteynera yönlenir hazır olunca kapak açılır ve attığınız çöp o konteynera düşer.

 

ŞUT VE KAPAK MONTAJI

Kapakların kullanımı esnasında kapanırken oluşan vibrasyon kapak çerçevesinde kullanılan inşai yapı malzemesinin (Alçı,boya vs.) çatlamasına sebebiyet vermektedir. Bu durum tüm katlarda sık sık geri dönüş onarımı gerektirmektedir bu durumu engellemenin yolu kapakların altında ve üstünde rijitliği sağlayacak support kullanmaktır.

 

OTOMATİK YANGIN DAMPERİ

Çöp odasında oluşabilecek yangının şut vasıtasıyla katlara çıkmasının engellenmesi gerekmektedir.

Çöp odasına inen şutun bu noktasında yangın damperi kullanılır. Yangın damperi ısıya duyarlı link oda sıcaklığının 70 °C ye çıkması durumunda erir ve kızaktan hareketlenen damper şut ağzını kapatarak ateşin şut içerisine girmesini engeller.

 

ÇÖP AYRIŞTIRMA VE SIKIŞTIRMA

1.  AYRIŞTIRMA

Geri dönüş kazanımı için yapılan ayrıştırmada

a- Evsel atık

b- Plastik ,Kağıt, Metal

c- Cam

Daire kullanıcıları Çöp torbalarına tercihlere uygun  tasnif ederlerse kapak butonunda bu tercihe göre ayrıştırma yapmak mümkündür.

 

2. SIKIŞTIRMA

Çok katlı binalarda çöp toplama senaryosu yapıldığında toplanan çöp hacmi çok fazladır. Bu durumda hem yedek konteyner adedi ,hem de bina dışına taşıma maliyeti oldukça yüksektir.

 

 

Evsel atıkların kompaktör vasıtasıyla sıkıştırılarak biriktirilmesi durumunda atığın %80 sıkıştırılır. Bu durumda daha az konteynera ihtiyaç vardır ve bina dışına tahliye işini kolaylaştırmaktadır. Tüm bu kazançlar nedeniyle sistem bir süre sonra yatırım maliyetini karşılar hale gelir.

 

Çöp Şutları da binalarda tıpkı Asansör  gibi hassasiyetle  projelendirilmesi  ve montajının özenle yapılması gereken ve uzmanlık isteyen bir konudur.

Matsis Hakkında

Kalite Belgelerimiz

Kariyer Planları

Referans Projeler

Teklif Talep Formu

Kariyer Planlarınızı Bizimle Yapın

Matsis Baca ve Enerji Sistemleri olarak yılların verdiği birikimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kariyer planlarınızı bizimle yapmak için lütfen bizimle irtibata geçin.